Piyano eğitiminin insan ruhu üzerindeki olumlu etkileri sınırsızdır. İlk piyano 1700’lü yıllarda İtalya’nın Floransa şehrinde, Bartolommeo Cristofori tarafından yapılmış ve gelmiş geçmiş en büyük, en önemli bestecilerin yaşamlarında daima önemli bir yer tutmuştur. Günümüzde ise en çok ünlenmiş enstrümanlardan birisi olarak tüm dünyada kullanılmaktadır. Piyano, küçük yaşlardan başlayarak (6-10 yaş arası) öğrenilecek muazzam çalgılardan bir tanesidir. Doğadaki tüm güzelliklerin davetine sonuna kadar açık olan çocuklarımızın, kişiliklerinin şekillenmeye başlayacağı yıllarda tanışacakları farklı sanat etkinliklerinden olumlu yönde etkilenecekleri aşikardır. Hatta günümüzde çok daha küçük yaşlarda piyano eğitimine başlanabilmektedir.
“Ama unutulmamalıdır ki, her birey her yaşta piyano eğitimi alabilir.”

Başka bir müzik aletini çalıyor olsanız bile, piyano çalmayı öğrenmek, müzikal bilginizin gelişmesi ve bireysel müzikal çabalarınızdan daha fazla keyif alabilmeniz için size yardımcı olacak en önemli gereç olacaktır. Piyanonun getirdiği tüm duygusal ve estetik kazanımlar bir yana, bazı araştrmaların sonucuna göre, piyano klavyesinin yapısının, insan bilincinin işleyiş tarzına uygun olduğu ve tüm diğer müzik aktivitelerinin getireceği duygusal ve fiziksel yararları sağladığı gibi, beynin mantıksal işleyiş kapasitesini de arttırdığı iddia edilmektedir.

Kısacası piyano eğitimini, doğru zamanda, doğru kişilerden, doğru yöntem ve materyal ile almaya başlayan istekli bir öğrencinin, kişisel gelişimine katkı sağlayacağı aşikardır.

Eğitmen : Can Türkkan

× Whatsapp Chat