1. /
  2. Eğitim Programları
  3. /
  4. Dans
  5. /
  6. Hip Hop & Freestyle

70’lerin sonunda altyapisinı tamamlayan ve bir sosyo-kültürel kimlik olarak ortaya çiktiğinda Amerika’yi bastan asagi kasip kavuran hiphop, kelime olarak ‘kalça atmak – kalça sektirmek’ anlamina geliyor. Kelime olarak bu kadar basit bir anlami olan hiphop’ in Amerika’ yi asip bütün bir dünyayi etkisi altina almasinın altinda yatan neden kelime anlami degil; yasama karsi takindigi tavirdan kaynaklanıyor.

Hiphop dansının ortaya çıkışı ise 1970’ler de çıkmış olan break dans’ta ki “top rock” denilen vucüdun üst tarafıyla yapılan hareketlerin zaman içinde şekil değiştirmesiyle ve zenginleşmesiyle oluşmuştur, zenci bir kültürün ürünü olmasıyla beraber bu kültürdeki insanların rahatlık felsefesinin getirmiş olduğu bir çok şeyde hiphop dansına oldukça yansımış durumda, hem giyilen kıyafetler bakımından hemde yaşam tarzı bakımından bir kültür olarak kabul edilen bu olgunun dansu günümüzde bile hala bir değişim içinde.

Hiphop dansından bahsedince aklımıza ilk gelen, insanın bedenini günlük hayatımızda sürekli dinlemekte olduğumuz yabancı müziklerle beraber ritmik bir şekilde hareket ettirmesi gelmektedir. Hiphop dansında kullanılabilecek olan hareketlerin hiç bir sınırı bulunmamaktadır, diskoya yada cluba giderken de dinlediğimiz müzikler de dahil olmak üzere, hemen hemen hareketli olan her parçada hiphop dansı yapılabilir. Kişilerin hem beden imajlarını geliştirmeleri bakımından hem de günlük yaşamın getirdiği stresten arınmak amacıyla herkez bu dansı istediğince yapabilir tabi iyi bir eğitim alarak.

× Whatsapp Chat