Dans

Dans (Fransızca: Danse) ya da Raks (Arapça: رقص), tüm vücudun bir müzik ritmi eşliğinde estetikle birlikte çalıştırılabildiği bir gelenek, sanat, bir tedavi şekli veya sadece bir ifade şekli olabilir.

Sağlık için egzersiz veya spor denildiğinde yürümek, koşmak, futbol, bisiklet gibi aktivetler aklımıza gelir. Oysaki dans da, fiziksel olarak bizi formda tutabilecek, eğlenceli bir egzersizdir.

Dans etmenin faydaları nelerdir?

Dans ederken pek çok kas grubu eş zamanlı olarak çalışırken fiziksel uygunluk, denge, genel sağlık ve koordinasyon da artar. Motor becerileriniz, dikkatiniz ve hem uzak hem yakın hafızanız da eğitilmiş olur.

Dans sayesinde “serotonin”in(mutluluk hormonu) kandaki miktarı da artar. Durum böyle olunca ruh hali ve bağışıklık sistemi de olumlu yönde gelişir. Stres yönetimini destekler.

Dans etmenin güzelliklerinden biri de bir partner veya grupla bunu eğlenceli şekilde yapabilecek olmanızdır. Sosyalleşmeyi sağlar.

Fiziksel bozuklukların giderilmesi amacıyla da yapılabilecek olan bu etkinlik sayesinde bazı sorunlar (düztaban, içe basma gibi) giderilebilir.

Dans eden kişi, kendini disipline ederek sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenir.

Dans etmek, gösteri gibi organizasyonlara katılmasına olanak sağlayabilir. Bu sayede uzunca süre disiplinli ve düzenli çalışmayı öğrenir.

Hızlı dans kondisyonunuzu artırırken, yavaş dans duruş düzgünlüğünüzü artırır. İdeal olanı ise ikisinin kombinasyonudur:)

Hobi olarak yaptığınız dans, eklemlere aşırı yüklenmeli olmayacağından avantajlıdır. Yaralanma riski düşüktür.

Dans ederek, hem mutlu hem de sağlıklı kalın:)

Okulumuzda, her yaş için pek çok dans dersimiz bulunmaktadır. 3 yaşından itibaren bale, 5 yaşından itibaren hiphop, moderndans, pilates derslerimiz başlıyor. Çocuklar ve yetişkinler için özel ve grup dans derslerimiz Pazar günleri hariç devam etmektedir.

Dans dersleri ve programları hakkında bizi arayarak bilgi almak için tıklayın. 

× Whatsapp Chat