Bale, hem çocuklar hem de yetişkinler için, yaşam boyu sağlıklı yaşam için bütüncül bir yaklaşımdır. Mesela çocuklara odaklanalım. Okul sonrası aktiviteler söz konusu olduğunda, çocuklar bu günlerde hiç olmadığı kadar fazla seçeneğe sahipler. Peki neden bale için zaman ayırmalılar? Birçok insan bale derslerini sadece bir balerin olmak için aldığını sanıyor – ama bu doğru değil!

Baleye bütünsel sağlık açısından baktığımızda, sağladığı faydalara sahip olabilecek çok az sayıda aktivite vardır. Yaptığınız her şey bale ile geliştirilebilirmeniz mümkün!

Bale ‘nin İlk Dört Faydası

1. Fiziksel koordinasyon, zarafet ve duruş.

Hepimiz biliyoruz ki çocuklar çok fazla enerji harcamalı ve yakmalılar. Ama bunu nasıl yaptıkları bir fark yaratıyor! Balenin temel prensipleri denge, koordinasyon, güç ve duruşa odaklanır. Her egzersiz ve adım, bunlara dayanarak güçlü ve yetenekli bir dansçı oluşturur. Düzgün dans edebilmek için iyi bir duruşa ve güçlü bir çekirdeğe sahip olmalısınız. Çocuğunuz dans ederken, vücudun farklı bölümlerini zıt yönlerde hareket ettirerek hareketlerini müziğe koordine ederken, aynı anda kaslarını gererken ve kontrol ederken karmaşık bir fiziksel eylemler kümesi yapıyorlar. Sonuç: Niyet ve koordinasyonla hareket edebilen uzun, güçlü kaslar. Fiziksel faydaları çok iyi, futbolcular bile antrenmanlarında bale kullanıyor!

2. Zihinsel güç ve odak.

Bütün bu bale fiziksel talepleri ile beyninizin ne kadar iş yaptığını hayal edin! Çocuklar, atlamak için ayaklarını koordine etmek için çok çalışırken, (o zaman çok daha fazla pratik gerektiren bir beceri), beyinleri sürekli olarak nöroplastisiteyi artıran yeni sinir yolları inşa ediyorlar. Nöroplastisite öğrenme, hafıza ve anlama geliştirir. Bugünkü Psikoloji bölümündeki şaşırtıcı beyin dansı bağlantısı hakkında daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz. Ek olarak, bale ustası olabilmek için disiplini ve odağı alır. Her derste aynı adımları atmamızın bir nedeni var! Bale öğrencileri, bir ustalığa sahip olma zamanını takdir etmeyi öğrenirler. Her şey anında tatmin olmak zorunda değildir ve bu, bugünün dünyasında değerli bir derstir. Birçok dansçının düz olması tesadüf değildir. Ivy League kolejlerine ve seçkin kariyere giden öğrenciler. Çocuk ne kadar erken bale başlarsa, o kadar uzun süre mükemmelleşmeleri ve bu odağı geliştirmeleri gerekir.

3. Sosyal beceriler geliştirir.

Bir bale sınıfında dinamik benzersizdir. Ortak bir neden için buradayız: dans etmeyi seviyoruz! Bu kendi içinde öğrenciler arasında özel bir ilişki yaratır.

Birini dinlemek, başkasının yaratıcı fikirlerini kabul etmek ve hareket yoluyla kendi fikirlerini geliştirmeye teşvik etmek, bale derslerinin eşsiz bir parçasıdır.

“Birçok dans şekli,  doğal olarak sosyal. Doğrudan fiziksel temasla, senkron ve empati içerisinde birlikte hareket etmeyi içerirler. New York’taki Dans Sınıfları değerlendirmesinde öğretmenlerin yüzde 95’i birlikte dans etmenin bir sonucu olarak, öğrencilerin işbirliği yapma ve işbirliği yapma yeteneklerinde gözle görülür bir gelişme olduğunu söyledi. ”

Sir Ken Robinson, TED Konuşması Röportajı

4. Güven verir.

Seyirci önünde sahnede sahne almak küçük bir iş değildir. Bazı çocuklar performans heyecanı yaşar, bazıları inanılmaz derecede gergindir. Bu korkuların üstesinden gelme güveni bale dersinde yıl boyunca inşa edilmiştir. Sınıfa giren, sessiz ve gergin bir çocuğu görmek, yılı heyecan ve enerji dolu sahnede bitirmek harika bir deneyimdir. Performans mükemmelden daha düşük olsa bile, öğrenciler başarılarını takdir etmeyi ve hatalarından ders almayı öğrenirler. TÜM çocuklar performanstan sonra kendilerini iyi hissederler- sıkı çalışmalarındaki gururları aşikâr ve gelecek yıl onlarla birlikte bu deneyimi yaşayacaklar.

Klasik Bale ve Dans Eğitimi Ne Kazandırır?

Bedensel Bale: Bale, Dans, Pilates; esnekliği arttırır, kan dolaşımını düzenler, vücudu formu sokar ve kasları güçlendirir.
Entellektüel Bale: Bale ve Dans; müzik ve ritim hakkında geleneksel ve uygulamalı geniş bilgi sağlar; bale ve dans beynin her iki yarısı ile düşünmeye zorlar ve yaratıcı düşünme yeteneğini geliştirir.
Estetik Bale: Bale ve Dans; Güzelliklerin farkına varma hislerini uyandırır. Ritmi, hareketi ve müziği algılama kabiliyetlerine yeni bir boyut kazandırır.
Duygusal Bale: Bale ve Dans; Manevi ve duygusal gelişmeyi hızlandırır, özgüveni geliştirir. Bale yapmak ve Dans etmek evrende var oluşu hissettirir.
Sosyal Bale: Bale ve Dans; Diğerlerine farklılıkları ve benzerlikleri için hassas, toleranslı ve düşünceli olma ve onları takdir edebilme duygularını kazandırır. Takım oyunu bilincini pekiştirir.

Royal Academy of Dance Bale Sertifika Programları

– Minikler Hazırlık (3-6 yaş)
– Pre Primary (6-8 yaş)
– RAD Grade 1-8 (8 yaş ve üzeri)
– RAD Vocationals (16 yaş ve üzeri)
– RAD RTS Mentor Programı (Intermediate level üstü eğitmenlik programı)
– Yetişkin Balesi ve RAD Programı (18 yaş ve üzeri)

× Whatsapp Chat